ALAÇATI KÖSTEM OTEL

AÇIKLAMA & DETAY

Alaçatı Köstem Hotel, Çeşme'de bulunan, eski bir Rum köyü olan Alaçatı ilçesinde yer almaktadır. Arsa üzerinde bulunan, üç ayrı binadan oluşan, iki katlı yapı, Alaçatı Beyi Hacı Memiş'in torunu tarafından tasarlanmış taş örgüsü korunarak, yeni baştan inşa edilmiştir. Proje'nin iç mekan konsepti, İç Mimar Selina Kazazoğlu'nun kendi çizgisini, işverenin beklentileri ve misafirlerle paylaşmak istedikleri hobileriyle bir arada yorumlaması ile belirlenmiştir.

İç mekan tasarımında Alaçatı'nın taş dokusu ile uyumu ortaya çıkartmak kurgunun temelini oluşturmuştur. Taş dokuyu yormayan beton zemin, yüzeylerle dengeli bir hale getirilmiştir. Diğer bir esin kaynağı ise işverenin farklı dönemlerden edindiği antika koleksiyonu olmuştur. Koleksiyonunun bir kısmı yenilenerek, bir kısmı ise olduğu gibi muhafaza edilerek, otelin belirli alanlarında sergilenmiştir. Art Nouveau tarzındaki antika yazar kasa yapı içerisindeki merdivenin ve bar bölümünün genel çizgisinin çıkış noktasını oluşturmuştur. Özel olarak tasarlanan bar tamamen masif ahşaptan üretilmiştir. Barın gerektirdiği tüm ürünler tasarım evresinde tespit edilerek özel yerleşim alanları oluşturulmuş, mermer tezgah ve bakır detaylar ise dönemin simgeleri olarak kullanılmıştır.

Yapı içerisinde bulunan, iç mimar tarafından özel olarak tasarlanan ve belki de konseptin en dikkat çekici noktası olan merdiven heykel yapımında gösterilen özen ile bir tutulacak şekilde, tamamen el yapımı ile itinalı bir çalışma sonucunda ortaya çıkartılmıştır.